Żylaki – lepiej zapobiegać niż leczyć

Niełatwo w dzisiejszych czasach posiadać ładne, a przede wszystkim zdrowe nogi – gładkie, bez obrzęków, pajączków i żylaków. W tej chwili problem ten dotyczy połowy kobiet i co czwartego mężczyzny.

Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Prowadzimy siedzący tryb życia, mamy zbyt mało ruchu, większą lub mniejszą nadwagę i często chodzimy w szpilkach To zaburza prawidłowe krążenie żylne i stąd nasze kłopoty.

Nogi – co lubią a czego nie

Nie znaleziono lepszego sposobu aby im pomóc, jak ruch i aktywny wypoczynek. Najlepiej służy im chodzenie, taniec, pływanie, wchodzenie i schodzenie ze schodów i jazda na rowerze. Trzeba pamiętać, aby w czasie odpoczynku nogi leżały zawsze wyżej od pośladków.
Nie należy zakładać nogi na nogę i siadać na zgiętej nodze. Żyły nie przepadają też za gorącą kąpielą, opalaniem i sauną.

Zapewnić nogom odpoczynek

Kiedy po całodziennym chodzeniu na szpilkach chcemy dać nogom odpocząć, pamiętajmy, że powinien to być aktywny wypoczynek. Idealnie, jeśli możemy im najpierw zrobić naprzemienny prysznic zimny i ciepły, zawsze polewając nogi od dołu w kierunku serca. To łagodzi zmęczenie i pobudza krążenie krwi.
Następnie wystarczy pomachać nogami, pozginać je, zrobić rowerek albo nożyce – nogi to uwielbiają.

Kremy, żele, odzież

Dobrze jest stosować na zmęczone i obolałe nogi kremy z wyciągami z kasztanowca, arniki oraz żele z miętą i kamforą, albo też suplementy wspomagające funkcjonowanie żył.
W celach profilaktycznych można nosić specjalne rajstopy przeciwżylakowe o stopniowanym ucisku – największym w dolnej części nogi (kostka i stopa), i mniejszym w wyższych partiach. Ucisk wypycha całą krew do góry, zapobiegając poszerzaniu się żył.

Waga, dieta

Sprawą priorytetową jest jednak utrzymanie prawidłowej wagi ciała, bo każdy kilogram nadwagi to dodatkowe obciążenie dla nóg, które w konsekwencji może prowadzić do powstania żylaków. To oczywiście przekłada się na prawidłową skomponowaną dietę bez cukru, tłustych mięs i mocno przetworzonych produktów z węglowodanami.
Dieta musi być za to bogata w błonnik, warzywa, owoce, witaminę C i rutynę uszczelniającą naczynia krwionośne (papryka, pietruszka, kasza gryczana, ryby i orzechy).