Wulkan energii na co dzień – Jak go odnaleźć ?

Każdy z nas miewa czasami spadki energii. Objawy mogą być różne: uczucie zmęczenia, niska koncentracja, zniechęcenie i ogólna bierność. Co zrobić, żeby w naturalny sposób przywrócić sobie witalność? Oto 8 skutecznych sposobów.

Zamiast sięgać od razu po kawę lub niezdrowe napoje energetyczne, warto najpierw zastosować się do kilku prostych technik:

1. Zimny prysznic

Lodowata kąpiel być może nie jest najprzyjemniejszą rzeczą o poranku, ale z pewnością bardzo skuteczną. Zimny prysznic działa aktywizująco na rozespane ciało i dodaje nam energetycznego kopa na pierwszą połowę dnia. Zetknięcie z mroźnym strumieniem wody jest szokiem dla skóry, rozgrzanej jeszcze po nocy pod ciepłą kołdrą – ale po kilku chwilach przyzwyczajamy się do temperatury, która staje się dla nas obojętna. Wystarczy 5 minut zimnej kąpieli, aby pobudzić krew do krążenia i zyskać zapas potrzebnej energii.

2. Woda, co energii doda

Woda jest także doskonałym źródłem energii w postaci pitnej. Każdy wie o tym, że dorosły człowiek powinien pić ok. 2 litrów wody dziennie, jednak niewiele osób stosuje się do tej zasady. Tymczasem warto, ponieważ dobre nawodnienie poprawia jasność umysłu oraz reguluje pracę metabolizmu. Najlepiej przyjmować wodę małymi ilościami, ale regularnie.

3. Świeże powietrze

Zdarza się, że w pomieszczeniu, w którym przebywamy jest zbyt ciepło i brakuje świeżego powietrza. Pamiętajmy jak czujemy się podczas upalnych, dusznych dni – osłabieni i bez werwy. By uniknąć takiego samopoczucia w jesienne i zimowe dni, należy co jakiś czas otworzyć okno, by wywietrzyć pokój. Warto również pamiętać, że za optymalną temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych lub biurowych uważa się 18-21 stopni Celsjusza.

4. Śniadanie mistrzów

Nie bez przyczyny mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nasz organizm potrzebuje z rana potężnej dawki energii, aby funkcjonować na odpowiednio wysokim poziomie. Pozbawiając się śniadania, odbieramy sobie tę energię. Przyrządzając poranny posiłek należy pamiętać o tym by był on nie tylko syty, ale także bogaty w cenne dla człowieka składniki. Warto, by śniadanie było przemyślane, ponieważ zbieranina przypadkowych produktów zjedzona naprędce niewiele nam pomoże.

5. Aktywność fizyczna

Ćwiczenia – nawet te najbardziej wyczerpujące – są wbrew pozorom najlepszym dystrybutorem energii. Po treningowe zmęczenie szybko ustępuje entuzjazmowi. Przypływ endorfin sprawia, że mamy dobry humor i niespożytą energię do działania. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie aktywności fizycznej ze świeżym powietrzem. Dlatego warto treningi wykonywać na zewnątrz – najlepiej rano, kiedy powietrze jest najbardziej rześkie. W ten sposób dodatkowo się dotlenimy i żadna kawa nie będzie nam już potrzebna.

6. Zielona herbata

Odpowiednio przyrządzana zielona herbata może dostarczyć niesłychanie dużo energii. Jak przygotować ją dobrze? Należy parzyć herbatę (najlepsza jest ta w postaci sypkiej) przez ok. 4-5 minut. Jeżeli faktycznie szukamy pobudzenia, należy pić zieloną herbatę wyłącznie z pierwszego parzenia. Każde kolejne parzenie ma bowiem już inne właściwości – wyciszające i uspokajające.

7. Zdrowy sen

Często brak energii jest spowodowany rozchwianym zegarem biologicznym. Nieregularne godziny snu oraz ich mała ilość mogą być poważnym zagrożeniem dla naszego organizmu. Opieszałość i apatia wynika zarówno ze zbyt krótkiego jak i zbyt długiego snu. Najbardziej optymalnym czasem dla dorosłego człowieka jest 7-9 godzin. Warto ustalić sobie pewien stały rytm i regularne pory snu. Z początku może być to trudne, ale z biegiem tygodni nasze ciało odwdzięczy się nam za zdrowy wypoczynek.

8. Zbilansowana dieta

W kwestii energii, oprócz tego co robimy i co pijemy, ważne jest także co i jak jemy. Dostarczając sobie regularnie zróżnicowanych składników możemy być pewni, że poziom naszej siły witalnej będzie przebiegał stałym torem. Jeśli jednak często sięgamy po słodycze i innego typu cukry, fundujemy sobie prawdziwy roller coster. Zaraz po zjedzeniu czekolady czujemy sie świetnie, ponieważ nasz organizm dostaje spory zastrzyk insuliny. Kiedy jednak insulina nagle spadnie, możemy poczuć nagły spadek energii. Dlatego lepiej nie eksperymentować w ten sposób. Ustalając dla siebie zdrowy jadłospis przejmujemy kontrolę nad swoim ciałem i uwalniamy się od sterowania naszą energią przez czynniki przypadkowe.

Po wprowadzeniu choćby kilku z tych zasad do swojego życia, można szybko zaobserwować radykalną zmianę. Energia będzie nam towarzyszyć zawsze – bez względu na porę roku, czy porę dnia. Warto także zapamiętać, że czasami kilka głębokich oddechów pozwoli strząsnąć z siebie uciążliwe napięcie i przystąpić do działania z nową energią.