Skuteczna profilaktyka a halluksy

Halluksy to bardzo bolesna, uciążliwa i coraz częściej pojawiająca się – szczególnie u kobiet – dolegliwość. Jeśli nie będziemy jej leczyć może przynieść poważne konsekwencje dla zdrowia, w postaci problemów z chodzeniem.

Obciążenie genetyczne i szpilki

Halluksy pojawiają się w 80% u osób, u których w rodzinie występowało to schorzenie. Dotyczy to szczególnie kobiet, które noszą obuwie zbytnio obciążające przednią część stopy (szpilki!) i przez to są bardziej narażone na deformację palucha. Przyczyną deformacji może być także choroba stawów.

Leczenie

Niestety leczenie halluksów nie jest ani łatwe ani przyjemne i ma na celu jedynie niedopuszczenie do rozwoju zniekształcenia i uśmierzenie bólu. Kończy się najczęściej operacją. Jeśli operacja jest wykonana profesjonalnie, a my nie powrócimy do naszych zgubnych przyzwyczajeń, wówczas mamy szansę, że dolegliwość nie powróci.

Zapobieganie

Musimy wiedzieć, że kondycja naszych stóp zależy w dużym stopniu od nas. Jeśli zapewnimy stopom optymalną, codzienną pielęgnację i nie zbagatelizujemy symptomów, wówczas uciążliwy problem halluksów nie będzie się pogłębiał.

Klapki czy sandałki

Dotyczy to przede wszystkim noszenia stosownego obuwia – buty nie mogą mieć wąskich i spiczastych nosków, nie mogą być zbyt małe i mogą mieć maksymalnie 5-cio centymetrowy obcas. Powinnyśmy unikać klapek i japonek, które znacznie obciążają przednią część stopy i nosić sandałki. Najlepiej jeśli obuwie jest wykonane ze skóry, która profiluje się do kształtu stopy.

Wkładki i ćwiczenia

Dobrze jest stosować specjalne wkładki do butów przeciwdziałające płaskostopiu poprzecznemu, specjalnych klinów rozdzielających palce oraz aparatów korekcyjnych, utrzymujących paluch w prawidłowej pozycji.

Wskazane jest robienie ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających mięśnie – wystarczy zginać i prostować palce, kręcić stopami kółka, stawać na przemian na piętach, palcach, zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stóp oraz podnosić palcami stóp małe przedmioty.

Jeśli przy tym wszystkim uświadomimy sobie, że każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla stóp, wówczas mamy szansę uniknąć zniekształceń stopy i koślawego palucha.