Prozdrowotne właściwości zielonej kawy

Ogromna większość ludzi na świecie rozpoczyna dzień od wypicia filiżanki gorącej kawy. Obok herbaty to najpopularniejszy napój we współczesnym świecie. Produkuje się jej około 7 mln ton rocznie. Kiedy proces obróbki ziaren kawy kończy się przed procesem palenia zamiast kawy czarnej otrzymujemy kawę zieloną.

Zdrowsza od czarnej kawy – kwas chlorogenowy

W składzie kawy zielonej odnajdujemy kofeinę, związki lotne, białka, węglowodany, kwasy tłuszczowe, witaminy, kwasy fenolowe i związki mineralne. Wykazuje właściwości pobudzające jak kawa czarna, a dzięki połączonemu działaniu kwasu chlorogenowego i kofeiny pozwala na przyspieszenie metabolizmu i solidną utratę wagi. Kwas chlorogenowy zapobiega wchłanianiu tłuszczu, a jednocześnie przyspiesza proces jego spalania. To daje możliwość dużej redukcji tłuszczu w bardzo krótkim czasie.

Nie tylko na odchudzanie

Powszechnie wiadomo, że zielona kawa ma właściwości odchudzające. Nie wszyscy jednak mają wiedzę na temat wpływu, jaki zielona kawa wywiera na ogólny stan zdrowia człowieka.

Poprawia funkcjonowanie i wzmacnia naczynia krwionośne. To oznacza, że krew może płynąć szybciej we wszystkich narządach, jest lepiej natleniona i niesie z sobą więcej składników odżywczych. Szybsze krążenie krwi jest równoznaczne z szybszym tempem usuwania toksyn z organizmu, większą aktywnością mózgu i poprawą funkcji wielu narządów m.in. wzroku. To także większy napływ energii witalnej oraz długotrwała i pokaźniejsza erekcja u mężczyzn.

Przy nadciśnieniu i cukrzycy

Badania pokazują także, że systematyczne spożywanie kawy jest pomocne w regulowaniu ciśnienia krwi przy nadciśnieniu bez używania środków farmakologicznych. W naturalny sposób obniża wysokie ciśnienie krwi.

Uzupełnienie diety wersją bezkofeinowej kawy zielonej stwarza szansę walki insulinoopornością – pozwala zapobiegać i leczyć cukrzycę typu II.

Nie należy więc postrzegać zielonej kawy jedynie w kategoriach środka odchudzającego, ma ona bowiem zdolność do wpływania na wiele aspektów zdrowia człowieka.