Kilka faktów na temat trądziku

W wyniku badań przeprowadzonych w 2015 roku oszacowano, że na świecie z trądzikiem boryka się ponad 600 mln ludzi, co plasuje go na 8 miejscu wśród chorób pod względem częstotliwości występowania. Jest powszechną dolegliwością w okresie dojrzewania i dotyka prawie 80-90% nastolatków.

Ale występuje coraz częściej u dzieci i u osób starszych. Prawie połowa osób, które miały zmiany skórne w wieku 18-20 lat, ma go nadal po trzydziestce, a niewielka grupa nawet po 40 roku życia.

Mity o trądziku

Tak naprawdę nikt nie wie dokładnie jaka jest przyczyna pojawienia się zmian trądzikowych. Najprawdopodobniej odpowiedzialne są za nie zmiany hormonalne podczas dojrzewania lub ciąży.

Istnieje też wiele mitów na ten temat. Najczęściej obwiniana jest czekolada i tłuste pokarmy, choć tak naprawdę niewiele jest dowodów, które by to potwierdzały. Natomiast maksymalne ograniczenie spożycia węglowodanów prostych, takich jak cukier z pewnością pomoże.

Równie powszechnym mitem jest twierdzenie, że jakoby stres i brak higieny skóry przyczynia się powstania zaskórniaków i pryszczy.. Dzisiaj wiadomo, że nie są one przyczyną pojawienia się trądziku, mogą tylko negatywnie wpływać na jego leczenie.

Główne przykazania pielęgnacyjne przy trądziku

Przy trądziku, który nie znika mimo zmiany diety, warto sięgnąć po skuteczną kurację na problemy skórne. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry i bardzo delikatnie oczyszczać skórę. Należy ją myć maksymalnie 1-2 razy dziennie, wykorzystując w tym celu preparaty z naturalnymi ekstraktami ziołowymi, na przykład z lawendy, rumianku lub zielonej herbaty. Starać się nie dotykać skóry zmienionej chorobowo i unikać słońca.

Nawilżanie i maseczki z glinki

Pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga dodatkowego nawilżania, albo w formie lekkich, dobrze wchłaniających się kremów, albo maseczek nawilżających. Doskonale działają też maseczki z glinek kosmetycznych.

I jeszcze jedna ważna zasada: nie zmieniać zbyt często kosmetyków – postawić na te o sprawdzonym działaniu i nie testować na sobie wszystkich nowości, jakie pojawiają się na rynku.

Postaw na aloes

Aloes jest doskonale znany jako środek przyspieszający leczenie oparzeń, gojenie ran i owrzodzeń, wykazuje też działanie lecznicze przy cerze trądzikowej.
Najprościej jest zeskrobać łyżeczką miąższ liścia i nałożyć na miejsca zaatakowane przez trądzik.