
Nie ma nic lepszego dla zdrowia i urody skóry niż odpowiednio przygotowana ciepła kąpiel z dodatkiem ziół. Trzeba jednak dokładnie wiedzieć ile i jakich ziół użyć, aby w wannie znalazło się maksymalnie dużo cennych składników.
Przygotowanie kąpieli ziołowej
Na wstępie bierzemy krótki prysznic o temperaturze nieco wyższej od temperatury ciała – masaż strumieniem wody pobudza cały układ krążenia, rozluźnia mięśnie i ułatwia pozbycie się złogów i absorbowanie niezbędnych składników z wody.
Na kąpiel właściwą zarezerwujmy sobie około pół godziny. Po tym czasie owijamy się w szlafrok i bez wycierania wchodzimy do ciepłego łóżka. Dobrze byłoby przygotowywać takie kąpiele codziennie, ale jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, wystarczy powtarzać je co 2-3 dni. Wyraźne efekty zdrowotne zauważymy już po kilku kąpielach.
Jak przygotować zioła
Rozpoczynamy od opakowania ziół o wadze 50 g, i możemy stopniowo zwiększać ich dawkę.
Rozdrobnione (najlepiej w młynku do kawy) zioła należy zalać rano zimną wodą. Wieczorem roztwór podgrzewamy do temperatury ok. 80°C, parzymy ok. 15 minut i po tym czasie wlewamy do wanny.
Kąpiel owsiana na stany zapalne skóry
Kąpiel owsiana jest niezastąpiona przy zwalczaniu stanów zapalnych skóry bez względu na to, czy jej przyczyną jest łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy oparzenia. Pomoże także przy egzemach, trądziku młodzieńczym i różowatym.
Wystarczy w tym celu 1kg płatków owsianych lub owsianej słomy zalać 5 litrami ciepłej wody i odstawić na kilka godzin. Następnie gotujemy całość około 30 minut cedzimy i wlewamy wywar do wanny.
Skóra atopowa – kąpiel saponinowa
Do ziół saponinowych zaliczamy mydlnicę, bluszcz, fiołek wonny i psiankę. Kąpiel w wywarze z takiej mieszanki nie tylko stanowi doskonałą terapię dermatologiczną przy wszelkiego rodzajach zapaleniach skóry, ale działa również przeciwobrzękowo i poprawia krążenie krwi. Wykazuje też działanie uspokajające i obniżające ciśnienie krwi, dobrze więc zrobić ją przed snem.
Mieszankę ziół należy gotować na małym ogniu przez 15 minut.