
Samo słowo w języku starogreckim oznacza piękno i siłę, a jest niczym innym jak treningiem opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała. Ćwiczenia bardzo często łączone są ze stretchingiem (rozciąganie), a należą do nich między innymi: pompki, mostki, brzuszki, czy podciąganie na drążku.
Trochę historii
Kalistenikę uprawiali już starożytni Grecy (Spartanie) i Rzymianie, a także gladiatorzy.
W czasach współczesnych kalistenika przekształciła się bardziej w gimnastykę. A siłownie i kulturystyka spowodowały, że w drugiej połowie XX wieku przestano uważać ją za skuteczną metodę treningu na wzrost masy mięśniowej.
Stała się popularna na nowo w ostatniej dekadzie, i chociaż przy jej uprawianiu priorytetem nie jest szybki przyrost mięśni, to siłą rzeczy one także ulegają rozbudowaniu. Kalistenika to trening ogólnorozwojowy, który znakomicie wzmacnia potencjał fizyczny. Osoby, które ją uprawiają osiągają doskonałą kondycję i znakomitą koordynację ruchową.
Podciąganie na drążku
Zaletą kalisteniki jest niebywała elastyczność formy treningów, a jej istotą – uzyskanie perfekcyjnego panowania nad własnym ciałem.
Jednym z najlepszych ćwiczeń na mięśnie pleców jest podciąganie na drążku, nie dziwi więc, że stosują je również prawdziwi kulturyści. Z kolei pompki, szczególnie na jednej ręce wymagają naprawdę ogromnej siły.
Łączenie kalisteniki i kulturystyki
Nikt nie ma prawa narzucać nam w jaki sposób powinniśmy ćwiczyć, ponieważ każda forma treningu jest dobra, jeśli wiemy co chcemy osiągnąć. Trudno też dyskutować o wyższości jednego treningu nad drugim.
Trening z masą ciała i trening z ciężarami mogą się doskonale uzupełniać, ponieważ oba są treningami siłowymi. Wystarczy dopasować go do swoich predyspozycji i zamiłowań. Uprawiając kalistenikę można sięgnąć do niektórych ćwiczeń typowo kulturystycznych, co przyspieszy przyrost masy mięśniowej. Dotyczy to szczególnie osób szczupłych, które mogą włączyć do swojego zestawu ćwiczeń na przykład przysiady ze sztangą na barkach lub tzw. martwy ciąg, pobudzające anabolizm.