
Każdy, kto boryka się z wypryskami na twarzy i innymi problemami skórnymi wie, jak uciążliwe i skomplikowane jest ich leczenie. Wymaga ogromnej systematyczności i wytrwałości.
Równie trudne jest znalezienie właściwego sposobu, aby pielęgnacja cery trądzikowej była skuteczna i trwała.
Jest jednak kilka rzeczy, które mogą nam pomóc, nie wymagają zbyt wielkiego wysiłku z naszej strony, a mogą skutecznie przeciwdziałać powstawaniu pryszczy na twarzy.
Kilka prostych sposobów
Podstawą jest wypijanie dużych ilości wody. Woda nawilży skórę i poprawi jej kondycję od wewnątrz, a ponadto przyspieszy pozbywanie się toksyn z organizmu, co z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się trądziku. Podobnie działa zielona herbata, której powinniśmy wypijać co najmniej 2 filiżanki dziennie.
Nie myć zbyt często
Staraj się nie myć twarzy zbyt często, gdyż powoduje to nadmierne wysuszanie skóry i może też zwiększyć ilość krost. Wynika to z faktu, że trądzik nie jest skutkiem zakażeń bakteryjnych, tylko powstaje pod wpływem zmian hormonalnych w organizmie, a pocieranie twarzy może ją drażnić.
Wskazane jest używanie po umyciu twarzy bezalkoholowego toniku, który zmniejszy ujścia gruczołów łojowych i produkcję sebum.
Wszystkie kosmetyki jakich używamy muszą mieć składniki, które nie zatykają porów. Trzeba poświęcić trochę czasu na badanie jak reaguje nasza skóra na poszczególne kremy nawilżające, aby wybrać ten najlepszy. Dobrym sposobem na nawilżanie twarzy jest przecieranie jej oliwą z oliwek.
Miód i jagody najlepsze
Skórze mogą się wspaniale przysłużyć maseczki przeciwtrądzikowe stosowane przynajmniej raz w tygodniu – z bananów, drożdży, czosnku lub cebuli i płatków owsianych. Mogą to być także owoce jagodowe, jak czarna borówka i porzeczki.
Ciekawym sposobem na usunięcie kłopotliwych pryszczy jest posmarowanie ich miodem, przykrycie gazikiem, pozostawienie na całą noc i zmycie rano letnią wodą. Miód zmniejsza stany zapalne skóry, nawilża ją i odżywia.
Zwróćmy też uwagę na cynk w naszej diecie, który skutecznie łagodzi wszelkie stany zapalne skóry. Znajdziemy go w ziarnach zbóż, dyni, owocach morza i jajkach.