Dlaczego warto ćwiczyć metodą Tabata?

Ostatnio Tabata staje się coraz popularniejsza metodą na szybkie i efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Poprawia kondycję, spala nadmiar tkanki tłuszczowej i zwiększa ogólną kondycję. Jak ćwiczyć, żeby uzyskać wymarzoną sylwetkę?

Pochodzenie techniki

Tabata to technika wymyślona przed dr Izumi Tabata – naukowca sportowego z Narodowego Instytutu Fitnessu i Sportu w Tokio. Tabata stanowi protokół metody HIIT i jest z powodzeniem wykorzystywana przez sportowców w celu poprawienia kondycji tlenowej i beztlenowej. Już w 1997 dokonano pomiarów, zgodnie z którymi przeplatanie niskiej i wysokiej intensywności ćwiczeń przynosi bardzo zadowalające efekty.

Na czym polega Tabata

Tabata polega na przeprowadzeniu 8-10 zestawów ćwiczeń trwających 20 sekund i przerywanie ich 10 sekundami odpoczynku. Cały cykl trwa łącznie ok 4-5 minut, a pobudza metabolizm równie intensywnie co długi trening o średniej intensywności. Najważniejsze jest to, aby wszystkie ćwiczenia podczas 20-sekundowego przedziału wykonywać ze 100-procentową intensywnością. Należy więc starać się, aby wykonać maksymalnie wiele powtórzeń lub włożyć w dane ćwiczenie jak najwięcej wysiłku. Warto pamiętać, że każdy trening powinien być poprzedzony co najmniej 5 minutową rozgrzewką oraz zakończony kilkoma ćwiczeniami rozciągającymi i wyciszającymi.

Efekty metody Tabata

Tabata rozpędza metabolizm i pozwala utrzymać go na wysokim poziomie nawet przez kilka godzin po zakończeniu treningu. Jak powszechnie wiadomo, szybka przemiana materii to szybka utrata niechcianych kilogramów, dlatego warto dać z siebie wszystko przez kilka minut, by rozpędzić organizm na resztę dnia.

Skuteczność treningu potwierdzają nie tylko sportowcy, ale również amatorzy. Ludzie pokochali ten typ treningu, ponieważ nie wymaga on zbyt dużego nakładu czasu, a przynosi widoczne efekty.

Przykłady ćwiczeń Tabata

Do najpopularniejszych ćwiczeń wchodzących w skład treningu TABATA wchodzą:

– burpees
– podskoki z wypadem nóg
– pompki
– sprint
– skakanie na skakance
– plank
– pajacyki

Warto zainteresować się Tabatą, ponieważ w ciągu zaledwie kilku minut można poprawić wydolność, podkręcić metabolizm i zwiększyć kondycję.