
Skóra wokół oczu to najdelikatniejszy i najwrażliwszy fragment ludzkiego ciała. Jest przy tym bardzo cienka (ma tylko 0,05 mm) i mało odporna na pojawianie się zmarszczek. Pierwsze zmarszczki w okolicach oczu pojawiają się już w okolicach 30-tki, a zmarszczki na czole po 40-tych urodzinach.
Brak naturalnego nawilżenia i wiek robi swoje
Nie budzi zdziwienia fakt, że to właśnie skóra wokół oczu jest jako pierwsza atakowana przez zmarszczki. W tych okolicach występuje niewiele gruczołów łojowych i potowych, które wskutek naturalnego wydzielania nawilżałyby ją tak, jak ma to miejsce w innych partiach ciała. To powoduje, że niezwykle szybko traci swoją elastyczność.
Hormon wzrostu
Za kontrolę wzrostu wszystkich tkanek ciała, w tym także tkanek skóry jest odpowiedzialny hormon wzrostu. Niestety siła jego działania spada po ukończeniu 25 roku życia. Dodając do tego działanie wolnych rodników, których ilość rośnie z wiekiem, mamy efekt uszkodzenia tkanek skóry i obniżenie ich funkcji. Proces starzenia się skóry przyspiesza, a jej objawem jest pojawiająca się w okolicach oczu siateczka zmarszczek. Na szczęście istnieją sprawdzone metody przeciwdziałania zmarszczkom, dzięki czemu nasza skóra może odzyskać swój dawny blask.
Mruganie
Na ich tworzenia ma także wpływ mruganie, wielokrotne otwieranie i zamykanie oczu w ciągu dnia. To naturalne i odruchowe działanie, z którego nawet nie zdajemy sobie sprawy. Ale jeśli mrugamy około 12 000 razy dziennie, to nie może pozostać to bez wpływu na skórę wokół oczu.
Nadmierna mimika twarzy
Wyraz twarzy jest ważnym sposobem komunikacji niewerbalnej. Tak wyrażamy uczucia: śmiech, płacz, złość. Marszczymy brwi i mrużymy oczy, rozciągamy usta w uśmiechu. To wymaga ciągłego poruszania, rozciągania i odpowiedniego ustawiania twarzy. Skóra oczu i mięśnie twarzy nieustannie się rozciągają i kurczą, co nie sprzyja gładkości skóry. Ale jak żyć bez uśmiechu?
Promieniowanie zabójcze dla skóry oczu
O szkodliwości promieniowania UVA i UVB wiemy już prawie wszystko. Prowadzi do uszkodzeń zdrowej skóry, przyspiesza jej starzenie się. Powoduje mutacje białek kolagenu i elastyny, które są bazą pięknej i zdrowej skóry.