Dlaczego kobiety doświadczają niskiego libido?

Istnieje mnóstwo powodów, przez które ogromna rzesza kobiet doświadcza zbyt niskiego popędu płciowego. Wśród kluczowych przyczyn medycznych należy wymienić wszystkie schorzenia pogarszające funkcje układu nerwowego lub prowadzące do uszkodzenia nerwów. Należy do nich cukrzyca, stwardnienie rozsiane, udary lub choroba Parkinsona.

Kiedy krew płynie gorzej

Utrudnione krążenie krwi sprawia, że nie dopływa ona prawidłowo do narządów płciowych i utrudnia osiągnięcie podniecenia. Poza tym hamuje naturalne nawilżenie pochwy, przez co zbliżenie staje się nieprzyjemne, a czasem wręcz bolesne.
Do takiej sytuacji może dojść również w wyniku zakażeń układu moczowego, STD i chorób wątroby. Sytuację pogarsza alkohol, papierosy.

Zaburzenia hormonalne

Na sferę zainteresowań seksualnych istotnie wpływa poziom hormonów. Każdy rodzaj zaburzeń hormonalnych obniża popęd płciowy. Wahania poziomu estrogenów i prolaktyny, którego doświadczają kobiety w czasie menopauzy, ciąży, w okresie poporodowym i po histerektomii wpływają ujemnie na seksualny apetyt.

Niezbyt dobrą opinią cieszą się także niektóre leki antydepresyjne, pigułki antykoncepcyjne, i leki wyrównujące ciśnienie, które także zaburzają równowagę hormonalną.

Ciągle toczą się dyskusje, czy poziom androgenów takich jak testosteron, który spada u kobiet wraz z wiekiem ma związek ze spadkiem libido i czy podniesienie ich poziomu ma znaczenie.

Nadwaga i aktywność ruchowa

Dosyć powszechną przyczyną osłabienia popędu jest nadwaga i brak aktywności fizycznej. Stoją one u źródła wielu problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, zbyt wysokim poziomem cholesterolu, trudnościami z oddychaniem i problemami z sercem. Sytuację może poprawić nawet 20 minutowy codzienny spacer, który poprawi i samopoczucie i libido.

Emocje i stres

Niskie libido to często problem emocjonalny i psychiczny, a głównym winowajcą jest stres. Kobiety są bardzo wrażliwymi istotami i każda sytuacja stresowa, problemy w związku czy lęk wpływa na spadek zainteresowania seksualną sferą życia.

Na szczęście istnieje wiele możliwości leczenia oraz produktów i przypraw, które pomagają odzyskać radość ze zbliżeń, a sypialnia przestaje kojarzyć się tylko ze snem.