
Większość z nas zakosztowała już pewnie bólu wywołanego skurczem łydki. Jeśli skurcze nie pojawiają się zbyt często, nie musimy wpadać w panikę. Ich przyczyną może być zwykłe zmęczenie mięśni, a nawet stres.
Jak powstają żylaki?
Zadaniem zastawek żylnych jest zadbanie, aby krew nie płynęła pod prąd. Kiedy zastawki nie pracują jak należy, krew zalega w nogach, a żyły powierzchniowe ulegają poszerzeniu.
Prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków rośnie wraz z wiekiem, a ryzyko ich wystąpienia jest cztery razy większe u kobiet niż u mężczyzn. Dlatego warto jak najszybciej znaleźć najlepszy sposób na żylaki, aby uniknąć ich pojawienia się na nogach.
Zdarza się, że skóra pokrywająca żylaki pęka, wówczas pojawiają się owrzodzenia, może dojść do zapalenia żył albo zamknięcia żyły przez skrzep.
Przetrenowanie
Uciążliwy ból dotyka często długoletnich sportowców, u których powszechnym zjawiskiem są zmiany hormonalne, a ich konsekwencją są właśnie skurcze mięśni po przetrenowaniu. Skurcze mogą być także wynikiem odwodnienia i deficytu składników mineralnych przy zbyt małym uzupełnianiu strat płynów i elektrolitów w czasie ćwiczeń.
Ciąża i skurcze łydek
Kobiety w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze są również narażone na skurcze łydek. Przyczyną także może być zbyt niski poziom elektrolitów (Mg, Ca, K, Na, Fe) lub zastój krwi w kończynach dolnych.
Niedobór elektrolitów dotyka nie tylko sportowców i kobiety w ciąży – także wszystkich spożywających nadmierne ilości kawy, alkoholu czy napojów energetycznych. Do deficytu mogą doprowadzić diety odchudzające, stosowanie środków moczopędnych i przeczyszczających.
Przewlekła niewydolność żylna i nie tylko
Powtarzające się skurcze nóg mogą być symptomem przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków kończyn dolnych, ale także miażdżycy i zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń. Skurcze pojawiają się przy zespole niespokojnych nóg i chorobach neurologicznych.
Możemy sobie pomóc
Najważniejsze, aby kiedy pojawią się pierwsze oznaki niewydolności żylnej kończyn dolnych zrobić wszystko, by nie dopuścić do rozwoju choroby. Pomoże nam jakakolwiek forma ruchu w celu wzmocnienia mięśni, usprawniających przepływ krwi w naczyniach i wymagających rytmicznej pracy łydki. Może to być zwykły spacer, marsz z kijkami, pływanie czy jazda na rowerze – każda minuta ruchu jest bardzo cenna.