Czy odchudzanie herbatkami jest ryzykowne?

Wykorzystywanie herbatek odchudzających jest jedną z najpopularniejszych form efektywnego odchudzania. Wydają się wygodnym, skutecznym i bezpiecznym sposobem na uzyskanie szczupłej sylwetki. Korzyści zdrowotne z picia czystych herbat zielonej, czerwonej czy białej są dowiedzione naukowo i nie podlegają dyskusji. Jedną z tych korzyści jest skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej i nikt nie kwestionuje ich roli we wspomaganiu odchudzania.

Uwaga na senes!

Inaczej przedstawia się sprawa w przypadku herbatek odchudzających będących mieszanką różnych składników ziołowych. Mogą one być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Herbatki te są reklamowane jako naturalne i silne spalacze tłuszczu. Tymczasem wiele z nich zawiera senes – środek przeczyszczający, stosowany w leczeniu zaparć. To zasługa sennozydów będących kluczowym składnikiem liści i strąków senesu.

Jednak używanie takich środków jest bezpieczne jedynie przy stosowaniu ich przez krótki czas – maksymalnie 7 dni. Dłuższe zażywanie może stać się przyczyną odwodnienia organizmu, problemów w układzie żołądkowo-jelitowym, a w krańcowych przypadkach może zakończyć się śmiercią.

Szczególnie niebezpieczne jest nadużywanie tych produktów przez osoby cierpiące na bulimię lub anoreksję, które odczuwają obsesyjną wręcz potrzebę odchudzania bez względu na konsekwencje.
Wskazana jest bardzo duża ostrożność w korzystaniu herbatek zawierających w swoim składzie senes. Trzeba bardzo dokładnie czytać skład na opakowaniu i dokładnie przeanalizować bilans strat i zysków z jej stosowania.

Nacisk społeczny a zdrowie

Presja społeczna na posiadanie szczupłej sylwetki jest dzisiaj ogromna, dlatego wiele osób chce błyskawicznego spadku wagi bez większego wysiłku. Nie istnieje jednak magiczny sposób pozbycia się tłuszczyku hodowanego latami w ciągu paru dni. Zdrowe odchudzanie to przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta, małe posiłki 5 razy dziennie i jakakolwiek forma ruchu. Można wspomagać się herbatą zieloną lub czerwoną, ale unikać herbatek z dodatkiem senesu lub innych ziół przeczyszczających.